Hurikán Katrina


Ze zpráv ČTK

    26.8.2005 15:41 WASHINGTON - Nečekaně tvrdě postihl v noci na pátek 26.8. Miami na Floridě hurikán Katrina. Větry o rychlosti téměř 140 km/h a mohutné lijáky se prohnaly severní částí rozlehlého velkoměsta o několik hodin dříve, neľ uváděla předpověď. Usmrtil tři lidi. Prudký vítr spolu s lijáky vyvracel stromy, zanechal dva milióny lidí bez proudu.
    "Ještě že jsem byl předvídavý a zabezpečil okna železnými žaluziemi," řekl Právu lékař a spisovatel Jiří Lamberk, který na Floridě žije už tři desítky let. "Ještě pozdě odpoledne jsme na bezpečnostní komisi nemocnice, kde pracuji, dostali ujištění, že hurikán bude slabý a přijde až kolem půlnoci. Když jsem se ale večer před sedmou vracel domů, byla téměř tma, lilo a ulicemi se honila vichřice. Vůbec nás na to nepřipravili," popsal situaci. "Dosud to neskončilo, srdce hurikánu teprve přijde" upozornil ráno Max Mayfield, šéf Národního hurikánového střediska (NHC). Vyzval obyvatele v níže položených oblastech od Miami až po Palm Beach k evakuaci.
    Oběti zemřely v okolí města Fort Lauderdale - jednoho muže usmrtil strom, který spadl na jeho automobil; druhého zabila před jeho domem větev, když obhlížel škody napáchané hurikánem na jeho obydlí v Plantationu. Poslední skonal na silnici u města Cooper City. Americké úřady původně očekávaly tropickou bouři, která však nakonec přerostla v hurikán. Ten v noci ze čtvrtka na pátek středoevropského času zasáhl jih oblasti Fort Lauderdale a poté se přehnal skrze nejvíce obydlené oblasti Miami-Dade, uvedlo americké Národní centrum pro hurikány. Při přesouvání živlu od Floridy k Mexickému zálivu hodně napršelo. Vichr vytrhával stromy z bažinaté půdy a strhával elektrické vedení. Největší nebezpečí podle úřadů představují silné lijáky a možnosti záplav. Rychlost větru místy dosahovala až 138 kilometrů v hodině.
    Katrina byla do poslední chvíle klasifikována jako tropická bouře, teprve ve čtvrtek v blízkosti jihovýchodního pobřeží Floridy dosáhla parametrů hurikánu 1. stupně. NHC proto vydalo jen všeobecné upozornění, to však neodpovídalo skutečné síle, jíž vzápětí živel dosáhl. Nejničivější úder dopadl na dosud hurikánů ušetřené Fort Lauderdale 30 km severně od velkoměsta. Spadlo tam až 40 centimetrů vody na metr. Vlny na celém pobřeží dosáhly výšky čtyř a půl metru.

    27.8.2005 19:26 MIAMI - Hurikán Katrina, který v pátek zpustošil část Floridy a zabil nejméně šest lidí, hrozí, že ještě na jihu USA napáchá velké škody. Poté, co se nad Mexickým zálivem proměnil v bouři, začal živel opět nabývat na síle. Cyklon opět provázejí větry o rychlosti 160 kilometrů v hodině.
    Podle meteorologů se návrat hurikánu do severozápadní části Floridy očekává začátkem příštího týdne, nejspíše už v pondělí. Katrina se pohybuje rychlostí asi jedenácti kilometrů nahodile nad vodami Karibiku. V ohrožení jsou především ropné plošiny v Mexickém zálivu, které částečně omezují provoz. Hurikán by mohl udeřit v severní floridské oblasti Panhandle. Tuto oblast již v červenci poničil hurikán Dennis a loni v září hurikán Ivan. Nouzový stav vyhlásily preventivně americké státy Mississippi a Louisiana na pobřeží Mexického zálivu. Preventivní opatření jsou na místě, protože hurikán má vystoupit na čtvrtý z pětistupňové škály nebezpečnosti. Vichr prý dosáhne rychlosti mezi 210 a 249 kilometry za hodinu. V níže položených pobřežních oblastech obou států proto začala evakuace obyvatel.
    Podle odborníků nabývá Katrina na síle, protože se pohybuje pomalu nad mořskou hladinou. Teplý mořský vzduch je "palivem", které stále rychleji roztáčí oko hurikánu. Vítr je patrný až 65 kilometrů od jeho centra a v některých oblastech byly poryvy citelné až do vzdálenosti 240 kilometrů. Otázku, kdy a kde Katrina udeří na pevninu, zodpoví meteorologové přesně až v pondělí. Vedle severozápadní Floridy je předpokládaným místem jejího přechodu na pevninu právě pobřeží dvou států, které vyhlásily nouzový stav. Silné obavy panují zejména v "hlavním světovém městě" jazzu, v New Orleansu, protože jeho značná část leží v údolí dokonce pod úrovní moře. Bouře čtvrtého stupně mají neobvykle obrovský ničivý potenciál. Mohou strhat nejen střech, vyrážet okenní tabulky, ale také ničit nosné zdi budov. Vítr může navíc zahnat mořskou vodu až deset kilometrů do vnitrozemí. Čtvrtého stupně dosáhl naposledy v roce 2004 hurikán Charlie.

    28.8.2005 12:42 NEW ORLEANS - Obyvatelé z pobřeží amerického státu Louisiana, kteří se snaží uniknout z předpokládané cesty stále sílícího hurikánu Katrina, o víkendu na řadě míst zablokovali dálnice a benzinové pumpy. Katrina, která směřuje k New Orleansu, mezitím na pětistupňové stupnici měřící sílu hurikánů dosáhla čtvrtého stupně.
    "Dámy a pánové, toto není test," vzkázal na tiskové konferenci spoluobčanům starosta New Orleansu Ray Nagin. "Zabedněte své domy. Ujistěte se, že máte dost léků. Ujistěte se, že vaše auto má dost benzinu. Dělejte vše, co normálně děláte kvůli hurikánům, avšak tentokrát k tomu přistupujte i jinak, neboť směřuje na New Orleans." Ve čtvrtek, když zasáhla Floridu, byla Katrina klasifikována jako první stupeň hurikánu. V noci na dnešek ale zesílila na čtvrtý stupeň a nad americké pobřeží by mohla vstoupit v noci na pondělí. Rychlost jejího větru se blížila 233 kilometrům v hodině, když se dnes ráno pohybovala nad teplými vodami Mexického zálivu.
    Bouře se zformovala na Bahamami a ve čtvrtek se přehnala nad jižní částí Floridy, kde si vyžádala nejméně devět mrtvých. Poté se přesunula nad Mexický záliv. Hurikán čtvrtého stupně oblast Louisiany a Mississippi zasáhl v roce 1969; o život tehdy přišlo 256 lidí. "Je to velmi nebezpečný hurikán," řekl o Katrině ředitel amerického Národního centra pro hurikány Max Mayfield. Americký prezident George Bush vyhlásil v Louisianě stav ohrožení. Podobně postupovaly i úřady ve státě Mississippi. Bushův mluvčí vyzval obyvatele pobřeží, aby dali na radu tamních úřadů a před blížícím se hurikánem ujeli do bezpečí. "Vše, co v této chvíli můžeme dělat, je modlit se, že se nepožene touto cestou a neroztrhá nás tu," uvedla podle agentury AP Jeannette Ruboyianesová, majitelka restaurace na ostrově Grand Isle u louisianského pobřeží.
    Pokud by Katrina zasáhla přímo New Orleans, mohlo by dojít k velkým škodám, neboť město leží pod hladinou moře, od kterého jej oddělují hráze. Navíc nejméně 100 000 lidí prý nemá dopravní prostředky, kterými by se dostali z města. Nagin už proto oznámil, že městské autobusy budou objíždět město a sbírat lidi, kteří chtějí odjet pryč. V některých níže položených oblastech už také byla nařízena evakuace. "Vím, že říkáte 'ujeďte z města', avšak já nemám žádný způsob, jak se dostat pryč," citovala agentura AP Hattie Johnsovou (74). "Když nemáte žádné peníze, nemůžete jet." U mnoha čerpacích stanic v okolí New Orleansu kvůli zvýšené poptávce v sobotu začaly docházet zásoby pohonných hmot. "Stál jsem v řadě k pumpě asi hodinu a dalších 30 minut jsem čekal na benzin," řekl John Sullivan. "Pokud to bude něco takového, co říkají, pak nechceme být v blízkosti města," dodal.
    V 08:00 SELČ se dnes oko hurikánu nacházelo asi 500 kilometrů jihovýchodně od ústí řeky Mississippi do moře. Katrina se pohybovala k severozápadu rychlostí asi třináct kilometrů v hodině. I přes hrozící nebezpečí však bary a restaurace ve vyhlášené Francouzské čtvrti v New Orleansu o sobotní noci byly plné popíjejících lidí. "Jedinými nebezpečnými hurikány jsou zatím ty, které pijeme," prohlásil Fred Wilson ze San Franciska, který právě testoval mixované nápoje v baru Pat O'Brien's. Před čtyřiceti lety v New Orleansu po zásahu hurikánem na některých místech stoupla hladina vody až o šest metrů, zatopena tehdy byla řada rybářských vesnic i domů ve městě. Katrina je jedenáctou jmenovitě zaznamenávanou bouří hurikánové sezony, která v Atlantickém oceánu začala 1. června. To je o sedm víc, než se nad oblastí Atlantiku, Karibského moře a Mexického zálivu normálně vytváří, uvedlo Národní centrum pro hurikány. Období hurikánů by mělo skončit 30. listopadu.

    29.8.2005 22:25 NEW ORLEANS - Hurikán Katrina poté, co v pondělí 29.8. udeřil na pobřeží Louisiany a pustošil New Orleans, dále zeslábl a byl v pětimístné škále přeřazen z kategorie tři do dvojky. Živel směřuje ke státu Alabama, uvedlo večer Národní centrum pro hurikány (NHC) v posledním bulletinu. Oběti na životech zatím nebyly hlášeny.
    Prognostici odhadli maximální pojištěnou škodu až na 25 miliard dolarů. Ropný trh má zase největší obavy z toho, že hurikán poškodí početná zařízení na těžbu ropy v Mexickém zálivu. V oblasti Mexického zálivu je soustředěna čtvrtina produkce ropy celých Spojených států, tedy 1,5 miliónu barelů denně. Ceny ropy ráno překonaly hranici 70 dolarů za barel. Odpoledne klesly k 68 dolarům, to je ale pořád o více než dva dolary víc než v pátek. Bílý dům začíná zvažovat možnost použití federálních strategických rezerv ropy, aby nahradil dodávky narušené hurikánem Katrina. Zatím je však na toto rozhodnutí příliš brzy, řekl dnes novinářům mluvčí prezidenta George Bushe Scott McClellan.
    Americký prezident George Bush vyhlásil státy Louisiana a Mississippi za oblasti postižené katastrofou. Umožní to uvolnit peníze z federálních zdrojů na pomoc v obou státech. Prostředky budou využity na bezprostřední pomoc v postižených oblastech i na jejich rekonstrukci, uvedl Bushův mluvčí Scott McClellan. Hurikán Katrina způsobil řadu škod na pobřeží státu Louisiany a v New Orleansu. V Mobile v Alabamě byly ještě před příchodem oka hurikánu hlášeny rozsáhlé záplavy. Katrina zůstává "mocným" hurikánem, zdůraznilo prohlášení NHC.
    V historickém centru New Orleansu, Francouzské čtvrti, jsou ulice místy po prudkém dešti pod vodou, ale zdá se, že město ležící pod úrovní hladiny moře uniklo katastrofálním záplavám, které meteorologové předpovídali. Na Jacksonově náměstí vítr vytrhl ze země dva velké duby před historickou katedrálou sv. Ludvíka. Padající stromy strhly litinový zdobený plot a mírně poškodily sochu Ježíše. Zatím také vydržel složitý systém hrází a kanálů, který chrání New Orleans před vodou z řeky Mississippi a jezera Pontchartrain. Policie nicméně hlásí protržení hráze u předměstí St. Bernard Parish. Voda se zde zvedla až o tři metry a na střechách jednopatrových domků je zde podle úřadů uvězněno asi 150 lidí.
    Hurikán Katrina se těsně před pevninou mírně odchýlil na východ a ušetřil tak sice plného nárazu New Orleans, ale ohrozil pobřežní letoviska v Mississippi Biloxi a Gulfport. Vítr v jedné místní nemocnici rozbil okna a voda zaplavila kasino v Biloxi. Katrina je nejsilnějším hurikánem, který zasáhl Mississippi, od hurikánu Camille. Tehdy Camille v roce 1969 usmrtil 143 lidí. "Je to ničivý zásah - měli jsme případy, kdy vítr mrštil loděmi do budov," řekl šéf hasičů v Gulfportu v Mississippi Pat Sullivan. "Byl jsem se podívat venku a je to obraz zkázy." Zatím nebyly hlášeny oběti na životech nebo těžká zranění, ale úřady také nebyly s to navázat spojení s některými postiženými oblastmi. Guvernér státu Mississippi Haley Barbour dal najevo obavy nad tím, že oběti mohou být mezi lidmi, kteří se neevakuovali. "Víme, že někteří lidé se dostali do pasti a modlíme se, aby byli v pořádku," řekl. V oblasti od Louisiany po západní okraj státu Florida je kvůli hurikánu bez elektřiny na půl miliónu domácnosti. Nejvíce je postižena Louisiana a oblast kolem města Mobile v Alabamě.

    30.8.2005 21:22 NEW ORLEANS - Americké město New Orleans po ničivém hurikánu Katrina zaplavuje voda z nedalekého jezera Pontchartrain. V jeho hrázi jsou podle tiskových agentur nejméně dvě trhliny. Město je podle starosty až z 80 procent pod vodou. Policisté zatkli několik osob kvůli rabování.
    Obyvatele, kteří před ničivým živlem nestačili uniknout, musí záchranáři ze střech jejich domů vyzvedávat pomocí vrtulníků. Prezident George Bush kvůli následkům ničivého hurikánu přerušil podle agentury DPA pracovní dovolenou v Texasu na ranči Crawford a vratí se do Washingtonu. Na Canal Street, která je hlavní tepnou obchodní čtvrti v centru New Orleansu, se prodírali po pás ve vodě lidé, kteří vyvraceli ocelové dveře některých obchodů s oděvy a šperky. Někteří použili k přepravě lupu plastikové popelnice, které strkali na kusech překližky na vodní hladině. V některých případech k rabování docházelo před očima policistů a příslušníků Národní gardy, uvedla agentura AP. Jeden muž si odnesl ze samoobsluhy na Canal Street paletu potravin. On i jeho žena popírali, že by šlo o rabování. "Teď jde o přežití," řekla žena. "Musíme nakrmit děti. Mám na starosti také osm vnuků."
    Hurikán Katrina si v pondělí vyžádal na jihu Spojených států nejméně 55 mrtvých, 50 z nich je z okresu Harrison ve státě Mississippi, kde jsou těžce postižená města Gulfport a Biloxi. Tragická bilance řádění živlu tak od minulého týdne stoupla už na 68. Podle některých zdrojů se mohou tragické statistiky přehoupnout přes sto. Až 80 mrtvých si vyžádal v jediném okrese ve státě Mississippi hurikán Katrina, tvrdí to americká tisková agentura AP. Zatím potvrzené statistiky hlásí 55 mrtvých za poslední dva dny.
    Mluvčí záchranářů v okresu Harrison uvedl, že většina z 55 mrtvých v Mississippi byla nalezena v rezidenčním komplexu v Biloxi, sedm dalších obětí bylo objeveno v nedalekém Industrial Seaway. Již v noci byly hlášeny tři oběti, ve všech případech je způsobily padající stromy. V Alabamě dva lidé zahynuli při nehodách na dálnici způsobených hurikánem. Katrina způsobila rozsáhlé škody v pobřežních turistických střediscích Biloxi a Gulfport v Mississippi, kde přívalová vlna dosahovala výšky až šest metrů. Hurikán tam strhl řadu lodí na silnice ve vnitrozemí a voda zaplavila populární kasina na pobřeží. Několik význačných budov v Biloxi bylo zničeno. V pondělí večer byly ulice Gulfportu posety pláty plechu, spadlými stromy a troskami z domů.
    "Hurikán vtrhl na Mississippi jako náklad cihel. Je to hrozivá bouře," řekl guvernér Mississippi Haley Barbour. Budovy, které přečkaly v roce 1969 dosud nejničivější hurikán Camille, podlehly Katrině, řekl. Vyjádřil také obavy, že celkový počet obětí hurikánu bude vysoký. "Je tam mnoho mrtvých," prohlásil a připomněl, že záchranáři se stále nemohou dostat do řady postižených míst. Katrina také přerušila dodávky elektřiny více než miliónu lidí od Louisiany po Floridu. Podle úřadů bude oprava poškozené sítě trvat aspoň dva měsíce. Deset velkých nemocnic v New Orleansu používá záložní zdroje.
    Guvernérka státu Louisiana Kathleen Blancová uvedla, že záchranářům se podařilo dostat do bezpečí stovky lidí, kteří zůstali na střechách svých zaplavených domů, především v St. Bernard Parish na východním okraji New Orleansu Voda přitom dosahovala až k okapům. K dalším stovkám se však nebyli s to se před západem slunce dostat, přestože použili všechny dostupné lodě a nasadili vrtulníky. Blancová vyzvala obyvatele, aby zůstali v úkrytech a nevycházeli
    Statisíce lidí uposlechlo varování opustilo oblasti, které měl zasáhnout hurikán. Zatím se však nemohou vrátit domů. Oficiální činitelé amerických států Louisiana a Mississippi důrazně vyzývají občany, kteří před hurikánem utekli, i ty evakuované ze zaplavených oblastí, aby zůstali, kde jsou. "Je příliš nebezpečné vracet se domů," říká guvernérka, která nařídila státní policii zablokovat silnice vedoucí do oblasti pro všechny s výjimkou záchranářů. Ivor van Herdeen, ředitel Střediska pro výzkum dopadu hurikánu na zdraví obyvatel, popsal situaci v New Orleansu: "Nefunguje kanalizace, není k dispozici žádná pitná voda, silnice jsou neprůjezdné, všude leží stržené dráty elektrického vedení, popadané stromy a trosky domů."
    Prognostici odhadli maximální pojištěnou škodu až na 25 miliard dolarů (asi 600 ml. Kč). Humanitární akce amerického Červeného kříže bude největší v jeho dějinách, větší než v případě čtyř velkých hurikánů, které loni postihly Floridu, uvedl předseda organizace Marty Evans. V téměř 240 střediscích pro uprchlíky v celé oblasti už je podle něj více než 75 000 lidí a jejich počet poroste úměrně tomu, jak budou přicházet lidé, kteří se nemají kam vrátit. Federální vláda už do nejhůře postižených oblastí urychleně dopravuje sušené kojenecké mléko, komunikační vybavení, generátory, vodu a led, míří tam i lékaři, sestry a dodávky první pomoci, informuje agentura AP. Pentagon do oblasti přesunul experty, kteří budou pomáhat s vyhledáváním a zachraňováním osob. Floridský guvernér Jeb Bush upozornil obyvatele, že v příštích dnech může místy dojít benzín a nafta. Jde o důsledek hurikánu Katrina, konstatoval. Ten se přehnal hlavními těžařskými oblastmi Spojených států.

Satelitní snímky zatopeného New Orleans:
Satelitní snímek.

Satelitní snímek.

    3.9.2005 14:09 NEW ORLEANS - Zhruba 100 hodin po úderu ničivého hurikánu Katrina začala v sobotu konečně ve větším rozsahu evakuace tisíců lidí, uvězněných v New Orleansu. Jak oznámila americká armáda, letectvu se podařilo zřídit vzdušný most, který tvoří vrtulníky. Ty přepravují postižené obyvatele metropole státu Louisiana do bezpečí. Podle armády jde o zřejmě největší záchrannou operaci v dějinách USA.
    V odpoledních hodinách místního času dorazily ve větším počtu i dlouho požadované autobusy. Ve dvou hlavních centrech, kde našly nouzové přístřeší desetitisíce lidí - v Superdomu a Kongresovém středisku - již zbývá jen několik tisíc osob. Situace se podle zpráv z místa zlepšila i díky tomu, že posily Národní gardy přivezly do města také potraviny, pitnou vodu a léky. Ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff oznámil, že již bylo zachráněno 9500 osob a dalších 100 000 lidí dostalo humanitární pomoc.
    Následky katastrofy, kterou způsobil ničivý hurikán Katrina v louisianské metropoli New Orleans, pomůže likvidovat dalších 7000 vojáků. "Mimořádný rozsah úkolu si vyžaduje dodatečné zdroje. Nenecháme naše spoluobčany bez pomoci ve chvíli, kdy to nejvíc potřebují," prohlásil Bush. Uvedl, že v oblasti již nyní působí 4000 příslušníků pravidelné armády, k nim během příštích 72 hodin přibude dalších 7000 vojáků ze Severní Karoliny, Texasu a Kalifornie. Své rozhodnutí oznámil po schůzce s ministry obrany Donaldem Rumsfeldem a vnitřní bezpečnosti Michaelem Chertoffem a dalšími činiteli, kteří se podílejí na řízení záchranných operací po hurikánu Katrina a následných záplavách. Bush, který v pátek osobně navštívil postižené oblasti, k oznámení využil svůj pravidelný sobotní rozhlasový projev. Ten byl výjimečně vysílán živě z Bílého domu.
    Vojáci v New Orleans zasahují proti nezákonnostem, rabování a přestřelkám pouličních band. Vojenští odstřelovači začali zaujímat postavení na střechách domů poté, co se ani policie nedokázala proti ozbrojeným plundrujícím skupinám prosadit. Na řadě míst vypukají požáry. Na další oddíly armády také připadne hlavní úkol obnovy - vyčerpání vody ze zaplaveného města. Podle ženijních odborníků to bude trvat nejméně 80 dní od okamžiku, kdy se s těmito pracemi začne. Rozměr katastrofy je s přibývajícími dny stále zřetelnější. Podle louisianských úřadů, na které se odvolává agentura DPA, bylo zničeno nejméně 350 000 domů a o přístřeší přišel až jeden milión lidí. Odhad celkových škod se mezitím vyšplhal na 100 miliard dolarů (asi 2,5 biliónu Kč).

    4.10.2005 12:25 NEW ORLEANS - Hledání obětí hurikánu Katrina v New Orleansu skončilo. Počet mrtvých, které si živel ve státu Louisiana vyžádal, dosáhl 964. V pondělí to uvedl mluvčí louisianského ministerstva zdravotnictví Bob Johannessen. V sousedním Mississipi zahynul 221 člověk. Na Floridě zahynulo 14 osob a v Alabamě dva lidé
    Státní a federální úřady ukončily prohledávání města New Orleans. Soukromá společnost, kterou si stát najal k odklízení mrtvol, je však připravena zasáhnout, pokud to bude zapotřebí, řekl Johannessen. "Je možné, že se najdou ještě nějaká mrtvá těla. Třeba v případech, kdy byl dům uzamčen a nebylo možné do něj vstoupit," doplnil.
    V pondělí byla pět týdnů po živelní pohromě otevřena základní škola v neworleanské čtvrti Algiers, kam se mohli obyvatelé začít vracet před týdnem. V okolních oblastech byly otevřeny i některé další státní i katolické školy. V samotném New Orleansu zůstávají brány škol uzavřené. Místní úřady připravují plány na jejich otevření do listopadu - podle toho, jak se budou zlepšovat zdravotní a bezpečnostní podmínky ve městě. Ženisté pokračují v odčerpávání vody z nízko položených částí těžce poničené čtvrti Ninth Ward. Pokračuje i oprava hrází, které se po Katrině protrhly a způsobily záplavy ve městě, které z větší části leží pod úrovní hladiny moře. V New Orleansu byly obnoveny dodávky elektřiny do 36 procent domácností a firem.

    12.10.2005 11:42 - Z ulic New Orleans po šesti týdnech zmizela voda. Vojáci denně odčerpali až 20 centimetrů vody. Před pár týdny dosahovala místy až do výšky šesti metrů. Desítky čerpadel odváděly 320 krychlových metrů vody za sekundu. Dalších 20 krychlových metrů odsávalo osmatřicet mobilních pump.
    Armádním ženistům se podařilo odčerpat zbytky vody, která zatopila americké New Orleans po hurikánu Katrina. Finišuje i oprava protržených hrází, oznámil místní tisk. Živel na konci srpna zpustošil jihovýchod Spojených států. Zabil přes dvanáct set lidí.
    Povzbudivou zprávu přinesl místní tisk. Podle něj zůstává ve městě "jen pár louží", ale všechny ulice jsou průjezdné. Největší spoušť způsobila voda, která se do města dostala z jezera Pontchartrain. Hráze podél 17. ulice a Londýnského bulváru nevydržely nápor hurikánu, protrhly se a zaplavily až osmdesát procent města.
    "Oprava je provizorní, ale drží," komentoval v úterý stav hrází šéf ženijních prací Duan Gapinski. Zároveň dodal, že musí být v původním stavu do začátku července příštího roku. "To začne další sezona tropických bouří," vysvětlil.

    19.1.2006 09:28 NEW ORLEANS - Loňský hurikán Katrina, který zpustošil New Orleans, zabil přes 1300 lidí. Počet obětí však může ještě výrazně vzrůst. Podle středeční zprávy národního centra pro vyhledávání příbuzných zůstává nezvěstných 3200 osob, z nichž řada pocházela z nejpostiženějších oblastí.
    Po hurikánu bylo hlášeno 11 500 nezvěstných z pobřeží Mexického zálivu, zejména z Louisiany, většinu se však podařilo kontaktovat. Nadále se neví o osudu 3200 lidí. Někteří z nich se možná už ohlásili příbuzným, ti však nedali centru vědět. Proto chce státní soudní lékař Louis Cataldie požádat, aby stát přezkoumal 400 adres z nejhůře postižených oblastí, odkud je hlášena řada nezvěstných. Většina z těchto adres se nachází ve východním New Orelans, dalších padesát je jich ze St. Bernard Parish. Podle lékaře je však skutečně možné, že některé z nezvěstných odnesla voda jezera Pontchartrain, nebo že se jejich těla nadále nacházejí pod ještě neodklizenými troskami. Jedna rodina, která se v minulých týdnech vrátila do zničeného domu, v něm našla pozůstatky příbuzného. Je však též možné, že někteří z nezvěstných nemají zájem být objeveni, protože mají problémy se zákonem

« Zpět


Poslední úpravy 19. 4. 2006

NAVRCHOLU.cz